Jak wybrać najlepszego fotografa ślubnego ?

Zdjęcia ślubne są oglądane przez wiele osób. Najważnejsze z nich to My – Para Młoda. Ten krotki osobisty tekst powstał, aby ułatwić Wam wybór – bo wszystko co związane z tym dniem ma być idealne. Usługę fotograficzną warto rozpatrywać w dwóch aspektach. Po pierwsze sam moment wykonywania zdjęć jest dla Nas na tyle ważny, że warto w tym dniu spędzać czas tylko w towarzystwie miłym i przyjemnym dla Nas. Po drugie zdjęcia, które są najważniejszą pamiątką powinny się Nam podobać. Te dwa kryteria, duży wybór fotografów, często niejasne cenniki oraz ograniczony budżet nie ułatwiają wyboru.

Dylemat pierwszy – może wujek albo gość zrobi Nam zdjęcia ?

Każdy przez chwilę tak myśli: „zaoszczędzimy 1000 zł albo więcej, bo przecież wujek robił ładne zdjęcia. W dodatku nikt obcy nie będzie się kręcił na naszym ślubie…” . Na szczęscie tylko przez chwilę i większość par dochodzi do wniosku, że jednak nie jest to dobre rozwiązanie – dlaczego ?

Ponieważ gość na weselu ma się bawić, rozmawiać, tańczyć, brać udział w zabawach. Weselnik zwykle coś pije, nie koniecznie lubi nosić dwie torby. Nie katujmy wujków i gości dodatkowym obowiązkiem. Ważniejsze jednak jest to, że zawodowy fotograf to zupełnie inna jakość, doświadczenie i ciężka praca, którą mamy prawo egzekwować. Od zawodowego fotografa dostaniemy odbitki, albumy – a wujek najwyżej da nam płytę CD ze średnimi, nieobrobionymi zdjęciami.

Dylemat drugi – kiedy i gdzie szukać ?

Im wcześniej zaczniemy szukać i dokonamy rezerwacji, tym lepsze oferty będziemy mieli później do wyboru. Średnio w moim serwisie www.szpakowicz-studio.pl terminy rezerwowane są 5-8 miesięcy przed planowaną datą ślubu, a zdarza się, że nawet 2 lata wcześniej. Oczywiście nie zawsze długi termin rezerwacji świadczy o tym, że mamy doczynienia z człowiekiem niezastąpionym – więc nie warto panikować.
Większość osób szuka wśród znajomych, czyli z poleceń. To bardzo dobry sposób. Pamiętajmy jednak, że gusta i oczekiwania są różne, dlatego podstawą naszych poszukiwań musi być wgląd do portfolia. Taka okazja zdarza się np. na targach ślubnych oraz oczywiście na mojej stronie: www.szpakowicz-studio.pl.

Dylemat trzeci – cena.

Czasami trudno jest porównać oferty fotografów, gdyż operują oni różnymi pakietami usług. Jedni zakładają plener w czasie wesala, inni w zupełnie inny dzień. Część zamyka usługę dwoma płytami CD ze zdjęciami, a wybrani przygotwują bardzo pracochłonne foto-ksiązki. Dlatego warto od razu na początku przyjąć sobie założenia usługi jaką my chcemy dostać, spisać to bardzo szczegółowo i prosić o wycenę dokładnie tej usługi fotografów, z którymi rozmawiamy. W takim sprecyzowaniu potrzeb warto wziąśc pod uwagę:

 • ile godzin fotograf będzie wykonywał zdjęcia, w jakich momentach, czy z dodatkowym plenerem
 • czy bedzie jeden fotograf czy dwóch (rzadko)
 • czy dostaniemy wszystkie zdjęcia na CD w oryginalnej rozdzielczości (czy płyta ma ładny nadruk)
 • ile zdjęć zostanie obrobionych do wydruku
 • jakie odbitki i w jakim formacie dostaniemy
 • jaki i ile albumów otrzymamy
 • czy fotograf wykonuje foto-ksiązki.

Z moją ofertą można zapoznać się tu: http://www.szpakowicz-studio.pl/oferta

 Dylemat czwarty – plener.

Jeżeli nas nie stać na inne rozwiązanie i robimy zdjęcia, bo musimy to wybór pleneru w dniu ślubu jest dobrym rozwiązaniem. W każdym innym przypadku bardzo ryzykownym i mało wygodnym. Dlaczego ?

Wprowadza nerwowość w imprezę weselną, gdyż jest czymś dodatkowym co ma para młoda „na głowie”, Uzależnia nas od pogody – co w sytuacji, gdy pada deszcz? Zwykle po dwóch godzinach w kościele oraz kolejnych dwóch w sali tanecznej państwo młodzi nie wyglądają już tak promiennie, a pośpiech fotografa odbija się na jakości. Nie mamy wyboru co do pory dnia oraz miejsca, w którym ma się odbyć plener.

Dylemat piąty – sprzęt i przygotowanie fotografa.

Fotograf z doświadczeniem ma bogate portfolio, a każdemu trafią się w końcu dobre zdjęcia. Dlatego warto przed samym podpisaniem umowy wykonac kilka czynności i zwrócić uwagę na pewne szczegóły:

 • poprośmy fotografa o pokazanie zdjęć z ostatniej, wykonanej sesji – nawet na komputerze – zapytajmy kiedy ta sesja miała miejsce
 • zapytajmy fotografa o sprzęt, którego używa (niestety tu sprzęt gra rolę, czasami głowa nie przeskoczy możliwości technicznych)
 • jeżeli fotograf zamierza robić zdjęcia aparatem typu kompakt lub lustrznką używając jednego obiektywu, to się zastanówmy nad wyborem jego oferty
 • dowiedzmy się czy na plenerze fotograf używa blend, lamp błyskowych (ilu), czy ktoś mu asystuje

Dylemat szósty – umowa i inne szczegóły.

Zawsze podpisujmy umowę. Ona chroni nas oraz fotografa. Pozwoli dokładnie omówić wszystkie aspekty współpracy, zachować cenę, wymusić na fotografie staranne wykonanie usługi.

Przypomnijmy się fotografowi tydzień przed ślubem / weselem. Fotograf to artysta – rzadko używa kalendarza. Jeżeli okaże się, że np. fotograf  nagle wyjechał,  to tydzień może nas jeszcze uratować i znajdziemy zastępstwo.

Rozbijmy zapłatę na dwie części. Zaliczkę i zapłatę ostateczną. Ta druga niech będzie płatna dopiero po otrzymaniu wszystkich elementów oferty omawianej w umowie.

 Autor tekstu: Paweł Strykowski – redaktor www.fotograf-wesele.pl

SZPAKOWICZ-STUDIO - FOTOGRAFIA ŚLUBNA - FOTOGRAF Z KLASĄ !

Opublikowane w BLOG